Nu närmar sig flytten med stormsteg - nästa vecka befinner jag mig i min nya lägenhet! Förstår ni hur mycket det är jag längtar? Jag har verkligen haft många roliga, hemska, trevliga, sjuka, underbara, störda och oförglömliga upplevelser i denna lägenhet!
Vägen till min nya lägenhet har inte varit den lättaste.. Jag vet inte hur många hinder jag stött på vägen, men jag har tagit mig genom dom och nu äntligen är dagen snart här!
Haha, jag måste berätta en grej som h ände igår!
Har man otur eller har man otur? För flera månader sedan köpte jag helsvarta kakeldekor som jag satte upp i badrummet på kaklet ovanför handfatet. Det blev så jävla snyggt och jag var så nöjd! Idag skulle lägenheten besiktigas så igår tänkte jag att jag skulle ta bort dekoren från kaklet. Sagt och gjort, jag står där i badrummet och drar bort en bit, och halvvägs så vänder jag mig till en vän som var här och säger "fan, det här går ju bra!" och precis då känner jag hur dekoren lossnar från kaklet. Gött, tänker jag för mig själv... tills jag reagerar på att allt inte riktigt kan vara som det ska för den där dekoren som inte väger något vägde hur mycket som helst. Jag vänder mig mot kaklet på väggen och ser ett vägg. Vägg där kakel ska sitta.
Jag kollar ned på handen och ser att sex stycken kakelplattor hänger i min hand. Hahahaha. Kan ni tänka er vad för tankar det var som for runt i skallen? Förstår ni vilken otur det är att det händer dagen innan lägenheten ska besiktigas?!

Haha, aja. Jag ville egentligen bara berätta för er varför uppdateringen varit jävligt dålig på sista tiden. Jag har verkligen haft fullt upp med att packa, packa och packa. Samt städa. Jag lovar att det blir bättre när jag flyttar nästa vecka, såvida inte något oförutsett sker såklart. Men jag saknar faktiskt att uppdatera 3-4 gånger per dag istället för en gång var tredje eller vad det nu är. Men som sagt, nästa vecka, då blir det som vanligt igen! ;D